Zespół cieśni nadgarstka

Aktualnie uważa się, że zespół kanału nadgarstka ( Carpal Tunel Syndrome) jest najczęściej występującym zespołem uciskowym. Według różnych statystyk dotyczy od 1% do 14% populacji dorosłych ludzi.

Anatomia

Kanał nadgarstka to włóknisto-kostny obszar, który zbudowany jest z kości oraz więzadeł nadgarstka, tworzących przyśrodkową, boczną oraz tylną ścianę. Ponadto w anatomicznej budowie możemy wyróżnić ścianę przednią, która z kolei uformowana jest poprzez więzadło poprzeczne nadgarstka oraz troczek zginaczy. Więzadło poprzeczne nadgarstka jest obszarem, przez który przebiega powięź przedramienia. Jej grubość jest 10 razy mniejsza niż troczka zginaczy nad kanałem nadgarstka. Wspomniane więzadło od rozcięgna oddziela warstwa tkanki tłuszczowej.

Wewnątrz kanału nadgarstka przebiega nerw pośrodkowy (nervus medianus) wraz ze ścięgnami zginaczy powierzchownych i głębokich palców naszej dłoni oraz ścięgno zginacza długiego kciuka oraz zginacza promieniowego nadgarstka.Nerw pośrodkowy przylega do troczka zginaczy zapewniając ruchomość oraz czucie naszym dłoniom.

Jeśli chodzi o anatomiczne uwarunkowania struktur w kanale nadgarstka są dość ciasno umieszczone, przez co często dochodzi do drażnienia nerwu pośrodkowego. Jeśli dojdzie do wzmożonego ciśnienia wewnątrz kanału np. przez przerastające pochewki ścięgien zginaczy, chorobą reumatoidalną czy wynikiem niedoczynności tarczycy, wówczas sztywny troczek zginaczy uciska na nerw pośrodkowy powodując zaburzenia jego funkcji.

Najczęstsze przyczyny zespołu cieśni nadgarstka:

1. Stany zapalne w obrębie pochewek ścięgien zginaczy, Mogą one pojawić się m.in. w wyniku przeciążeń związanych z pracą lub aktywnością fizyczną. Schorzenie często dotyka kierowców, kolarzy z uwagi na specyficzny układ dłoni i związane z nim przeciążenia nadgarstków.

https://www.high-endrolex.com/39

2. Współistnienie dyskopatii szyjnej. Źródło problem wówczas znajduje się na poziomie kręgosłupa szyjnego gdzie nastąpił ucisk na nerw, który w rezultacie rozwija się w chorobę obwodową. W medycynie funkcjonuje pojęcie double crush syndrome, które odzwierciedla mechanizm powstawania wspomnianej patologii, bowiem, jak stwierdzono kompresje nerwu w odcinku proksymalnym może przyczyniać się do powstawania objawów neuropatii uciskowej w odcinku dystalnym. Osobno mogą one nie dawać objawów kojarzonych z zespołem cieśni nadgarstka jednakże w połączeniu mogą wskazywać na zespół uciskowy.

3. Współistniejące schorzenia tj. m.in.: borelioza, bruceloza, sarkoidoza, różyczka, blonnica, cukrzyca, HIV, amyloidoza.

4. Niedobór witamin B1, B6, B12, E, PP

5. Urazy: złamanie kości nadgarstka, złamanie kości nasady dalszej kości promieniowej.

6. Ciąża- problem neuropatii uciskowych nerwu pośrodkowego jest częstą dolegliwością, na którą skarżą się kobiety w ciąży lub po porodzie. Za stan ten odpowiadają zmiany hormonalne oraz zatrzymanie wody w organizmie co sprzyja powstawaniu obrzęków w kanale nadgarstka. Ponadto po porodzie nadgarstki narażone są na liczne przeciążenia spowodowane sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Wówczas dochodzi do intensywnych ucisków na nerw pośrodkowy.

Objawy kliniczne:

Do głównych objawów zespołu cieśni nadgarstka zaliczamy drętwienie lub parestezje głównie nadgarstek oraz palce 1-3. Ponadto osoby borykające się z problemem ZCN doświadczają uczucia obrzęku i sztywności ręki. W ciągu dnia najczęściej towarzyszy drętwienie, zaś w nocy dolegliwości bólowe. Z czasem, w miarę rozwoju choroby ból może rozszerzać się na ramię i przedramię, następuje utrata precyzji ruchów, osłabienie siły mięśniowej, wypadanie przedmiotów z dłoni.

Diagnostyka:

Do rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka najczęściej wykorzystuje się:

  • próby prowokacyjne test Phalena i test Tinella
  • test  opaski uciskowej
  • odwrócony test Phalena
  • tzw. objaw butelki Lüthy’ego
  • test opuszkowy palca I i V
  • testy neurodynamiczne traktu nerwu pośrodkowego

Leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, z którym coraz częściej pacjenci zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych i osteopatycznych.

Doświadczony specjalista wie, że nie należy lekceważyć dolegliwości związanych z neuropatią uciskową nerwu pośrodkowego, gdyż nieleczone schorzenie może mieć bardzo poważne konsekwencje tj. zaburzenie czucia po stronie dłoniowej w obszarze od nadgarstka przez pierwszy palec do czwartego palca a także osłabienie, z zanikiem mięśni kłębu kciuka włącznie.

Odpowiednia terapia w większości przypadków może uchronić Twojego pacjenta przed zabiegiem chirurgicznej.

W leczeniu problemu z dużym powodzeniem sprawdzają się techniki terapii manualnej jak również medycyny osteopatycznej.

Możesz zastosować odpowiednie zabiegi mobilizacyjne i manipulacyjne stawów tej okolicy skojarzone z technikami rozluźniającymi mięśnie i powięzi przedramienia oraz techniki neuromobilizacji nerwu pośrodkowego. Intencją podejmowanej terapii fizjoterapeutycznej/ osteopatycznej jest poprawa ukrwienia i odżywienia tkanek miękkich oraz przywrócenie prawidłowej ich mobilności, jak również poprawa ruchomości nadgarstka.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursu dla fizjoterapeutów? Zapraszamy do kontaktu 609808407, e-mail: kontakt@kursydlafizjoterapeutow.pl

.,