fbpx
Open/Close Menu Kursy dla fizjoterapeutów, osteopatów i lekarzy. Terapia manualna, Dry Needling, techniki powięziowe, manipulacje wisceralne, PNF podstawowy,
szkolenia dla fizjoterapeutów

Kurs rozejście kresy białej z elementami USG

W miniony weekend zakończyliśmy kolejną edycję kursu DRA rozejście kresy białej. Podczas dwudniowego szkolenia prowadząca Samantha Gillard przekazywała uczestnikom informacje na temat powszechnej przypadłości wśród kobiet mianowicie rozstępu mięśni prostych brzucha.

Niestety rozstęp mięśnia prostego brzucha jest bardzo częstą przypadłością u kobiet w szczególności po ciąży. Nie należy jednak zapominać, że problem występuje także u mężczyzn.

Na czym polega rozejście kresy białej?

Problem polega na rozejściu na boki mięśnia prostego brzucha, który w środkowej części jest połączony tzn. kresą białą. Kresa biała występuje u wszystkich ludzi, ale nie u każdego jest widoczna. Zauważalna jest natomiast u kobiet w ciąży, kiedy to w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian w tym zwiększenie poziomu progesteronu, estrogenu oraz melanotropiny. Wzrost tej ostatniej odpowiada zwiększeniu poziomu melaniny, odpowiedzialnej za pigmentacje skóry i włosów. To właśnie dlatego u kobiet w ciąży kresa biała zaczyna ciemnieć i zauważalna jest pod postacią ciemnej kreski.

Przyczyny rozejścia mięśni prostych brzucha

Przyczyn  rozstępu mięśni prostych brzucha. Jedną z głównych stanowi ciąża mnoga oraz wysoka waga dziecka. Ponadto nie bez znaczenia jest wiek matki- kobiety po 35 roku są w grupie podwyższonego ryzyka. Rozstępowi sprzyjają także liczne ciąże.

jak przebiegał kurs dla fizjoterapeutów DRA rozejście kresy białej?

Podczas pierwszego dnia ostały omówione kliniczne zależności anatomii brzucha względem kresy białej. W kolejnej części kursu prowadząca skupiła się na zagadnieniach takich jak: Częstotliwość występowania rozejścia kresy białej zarówno  przed porodem po porodzie i pooperacyjne.  W następnej kolejności omówiła różnice występujące między przepukliną a rozejściem kresy białej. Bardzo ważnym punktem było przekazanie informacji na temat potrzeby  leczenia rozejścia kresy białej ze wskazaniem kiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Po przerwie obiadowej przeszliśmy do badania RUSI czyli  wykorzystanie aparatury USG w procesie oceny i rehabilitacji. Kursanci poznali techniki oceny mięśni brzucha, testowanie napięcia kresy białej oraz testy specjalne służące do oceny mięśni prostych brzucha.

Drugi dzień kursu rozpoczął się od krótkiego wykładu na temat wpływu DRA na życie pacjentki. Samantha Gillard przedstawiła też dowody naukowe potwierdzające skuteczność leczenia DRA . W następnej części przeszliśmy do części praktycznej poświęconej leczeniu rozejścia kresy białej u kobiet ciężarnych, wpływ ustawienia żeber/ napięcia wpływające na kresę. Następnie prowadząca zademonstrowała szereg ćwiczeń służących sprawnemu powrotowi do zdrowia. Kolejna praktyka obejmowała wpływ i rolę mięśni dna miednicy na proces rehabilitacji rozejścia kresy białej oraz  ocena zewnętrznych mięśni dna miednicy. Po tej części przeszliśmy do Rozluźnienia nadaktywnych mięśni brzucha a także budowania kompleksowego planu rehabilitacji. Na koniec uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, gdzie każda miała za zadanie samodzielnie skomponowac program rehabilitacji dla danego przypadku.

fizjoterapia kursy
szkolenia dla fizjoterapeutów

Dla kogo jest skierowany kurs DRA

Kurs dedykowany jest dla fizjoterapeutów, lekarzy, terapeutów manualnych, osteopatów.

Aktualne terminy kursu DRA znajdziecie na naszej stronie: Kursy dla fizjoterapeutów-DRA

Logo_footer   
    Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016
CLOSE
CLOSE
Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus