Opis zajęć

Kurs terapia manualna kręgosłupa wg założeń COMBINED MOVEMENT THEORY

Poruszać się to znaczy zmieniać miejsce, pozycję i postawę ciała. Dlatego też zarówno pozycja początkowa jak i końcowa jest integralną częścią potrzebną do oceny oraz analizy ruchu. Ustawienie kręgosłupa stale dopasowuje się do wykonywanych ruchów w trójwymiarowej przestrzeni. Rzeczą naturalną jest fakt, że nie zawsze proces adoptacji będzie przebiegał sprawnie, co w konsekwencji generuje krótko i długotrwałe upośledzenia (blokady stawowe).

Terapia Manualna wg Combined Movement Theory skupia się na pozycji początkowej i końcowej w ocenie uszkodzeń (blokad stawowych) oraz postępowania terapeutycznego. Koncepcja łączy specyficzne i indywidualne podejście terapeutyczne, najnowsze odkrycia naukowe oraz doświadczenie terapeuty.

CMT zwraca uwagę na specyficzny w swoim rodzaju proces myślowy, który powinien towarzyszyć terapeucie na każdym etapie postępowania terapeutycznego, czy to z wykorzystaniem technik mięśniowych, czy mobilizacji pasywnej czy też za pomocą manipulacji. Terapia manualna to metoda usprawniania, która opiera się na szczególnych zasadach i wymaga specyficznych kryteriów oceny pacjenta. Nie może być  mowy o przypadkowym podejmowaniu terapii. Indywidualne podejście oraz ocena stanu funkcjonalnego pacjenta jest czynnikiem determinującym efektywność podjętej interwencji terapeutycznej.

Koncepcja została opracowana przez Dr Briana Edwardsa, specjalistę technik manipulacyjnych z Perth w Zachodniej Australii.

Najważniejsze założenia koncepcji Combined Movement Theory

1. Pozycja wyjściowa

CMT  w procesie badania kładzie nacisk na analizowanie pozycji antalgicznej oraz pozycji, w której doszło do pojawienia się dysfunkcji. Analiza rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, przez badanie wstępne i trwa przez cały proces leczenia.

2. Biomechaniczne podstawy

W założeniu CMT biomechanika kręgosłupa opiera się na artrologii i miologii. Terapia skupia się na wywieraniu wpływu na ruchach aktywnych, pasywnych, fizjologicznych oraz dodatkowych dysku międzykręgowego, stawów międzywyrostkowych, stawów międzykręgowych oraz mięśni około kręgosłupowych i systemu nerwowego.

Terapia manualna w koncepcji CMT kładzie nacisk na  ostrożne i precyzyjne wprowadzania komponentów ruchu mających na celu otwieranie/ zamykanie otworu międzykręgowego, bowiem niektóre z nich mogą wprowadzać kompresje zawartość otworu międzykręgowego.

3. Duża dawka ruchu (wg. założeń stosowanych w terapii Mulligana)

Wprowadzanie komponentów ruchu w pozycji bezbolesnej, wprowadzenie impulsacji aferentnej i uzyskanie efektu przeciwbólowego.

4. Techniki mobilizacyjne

5. Połączenie manipulacji i mobilizacji

Po ustaleniu i dokonaniu oceny pozycji, podczas której doszło do dysfunkcji terapeuta manualny może zastosować szeroki wachlarz kombinacji technik mobilizacji (wolne, oscylacyjne, segmentalne), manipulacji ( wolne, szybkie, z małą amplitudą, otwierających powierzchnię stawową) połączonych z technikami MET.

Należy podkreślić, iż terapia manualna może być niezwykle skuteczna w leczeniu wielu dysfunkcji kręgosłupa. Niemniej jednak kluczowa w tym miejscu jest odpowiednia diagnostyka i staranny dobór technik do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Znajomość praktycznego zastosowania terapii manualnej Combined Movement Theory daje fizjoterapeutom wiedzę, umiejętności i przede wszystkim sprawdzone i bezpieczne narzędzie do pracy z pacjentem z wieloma dysfunkcjami i dolegliwościami dotyczącymi kręgosłupa. Niewątpliwym atutem CMT jest bezbolesność wykonywanej terapii. To bardzo ważne w kreowaniu poczucia komfortu i bezpieczeństw a w konsekwencji  w procesie budowania zaufania na linii pacjent-terapeuta. Terapia CMT w przeciwieństwie do tradycyjnych terapii manualnych tworzy kompleksowy system leczenia z wykorzystaniem szerokiego wachlarza technik od mobilizacji i manipulacji po elementy PNF, Mulligana czy MET skierowane na stawy, mięśnie, tkankę nerwową. Combined Movement Theory można z powodzeniem zaklasyfikować do holistycznych terapii manualnych kręgosłupa.

Prowadzący zajęcia

Terapia manualna kurs

Dr Chris McCarthy

Instruktor
Dr Chris McCarthy PGD Physio, PGD Biomech, PGD Manip Ther, PhD, FCSP, FMACP

 

Dr Chris McCarthy jest specjalistą fizjoterapii w Manchester Movement Unit, Manchester School of Physiotherapy. W roku 1989 podjął szkolenie podyplomowe w zakresie terapii Manipulacyjnej i Biomechanice w Strathclyde i Coventry Univeristies zanim uzyskał tytuł doktora rehabilitacji na wydziale Medycyny Uniwersytetu w Manchester. W 2001 roku został nagrodzony przez British Society of Rheumatologists tytułem „ Young Investigator of the Year”.

Po studiach podyplomowych badał kwestie związane z nieswoistymi bólami odcinka lędźwiowo-krzyżowego i objął funkcję Asystenta Profesora Rehabilitacji na Clinical Trials Unit of the Medical School of Warwick University, gdzie pozyskał wsparcie finansowe w wysokości ponad miliona funtów. Następnie dołączył do Imperial College Healthcare jako specjalista fizjoterapii kręgosłupa i prowadził Spinal Fracture Cliic w Major Trauma Centre. Dr McCarthy opublikował ponad 60 recenzji na temat rehabilitacji i diagnozowania zaburzeń mięśniowo-powięziowej. Ponadto Chris McCarthy wygłosił ponad 50 konferencji.

Dr Chris McCarty prowadzi szkolenia w zakresie Manualnej Terapii na całym świecie, w szczególności Combined Movement Theory, a także Master kursy. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Doradczego Terapii Manualnej. Regularnie przegląda, recenzuje i publikuje artykuły i referaty w zakresie Terapii Manualnej dedykowane dla środowisk akademickich.

Dr McCarthy jest przewodniczącym Manipulation Association of Chartered Physiotherapists a także została mu przyznana funkcja Fellowship of the MACP and Chartered Society of Physiotherapists za rozwój Terapii Manualnej.

Jest autorem popularnej na całym świecie książki „ Combined Movement Theory: Rational Mobilisation and Manipulation of the Vertebral Column” oraz rozdziału poświęconego Terapii Manualnej oraz dolegliwościom bólowym w drugim wydaniu podręcznika Elsevier „Pain” kierowanego dla terapeutów. Ponadto Dr Chris McCarthy jest jednym z autorów i redaktorów ostatnio wydanej książki pt. „Grieve’s Modern Musculoskeletal Physiotherapy”

Szczegółowy program kursu Terapia Manualna wg. Combined Movement Theory po kliknięciu poniżej w wybraną edycję kursu: Moduł 1- Maj 2017, Moduł 2-Czerwiec 2017, Moduł 3- Sierpień 2017

Nadchodzące kursy