Opis zajęć
Mięsień prosty brzucha z łac. Musculus rectus abdominis dzieli się na dwie części, umiejscowione po obu stronach linii pośrodkowej ciała i złączone kresą białą- silnym pasmem łącznotkankowym.
Kresa biała z lac. linea alba to splot kolagenowych włókien rozcięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha, które przebiegają od wyrostka mieczykowatego przez pępek do spojenia łonowego.
Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest bardzo częstą przypadłością u kobiet w szczególności po ciążową, niemniej jednak może wystąpić również u mężczyzn.
Polega na rozejściu na boki mięśnia prostego brzucha, który w środkowej części jest połączony tzn. kresą białą. Kresa biała występuje u wszystkich ludzi, niemniej jednak nie u każdego jest widoczna. Zauważalna zaczyna być u kobiet w ciąży, kiedy to w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Zwiększa się poziom progesteronu, estrogenu oraz melanotropiny. Wzrost tej ostatniej odpowiada zwiększeniu poziomu melaniny, odpowiedzialnej za pigmentacje skóry i włosów. W związku z tym u kobiet w ciąży kresa biała zaczyna ciemnieć i zauważalna jest pod postacią ciemnej kreski.
Jest wiele przyczyn rozstępu mięśni prostych brzucha. Jedną z głównych stanowi ciąża mnoga oraz wysoka waga dziecka. Ponadto nie bez znaczenia jest wiek matki- kobiety po 35 roku są w grupie podwyższonego ryzyka. Rozstępowi sprzyjają także liczne ciąże.
Liczne badania i publikacje naukowe wykazują, iż problem rozejścia kresy białej jest bardzo częstą przypadłością wśród kobiet. Coraz więcej z nich ma również świadomość zagrożeń wynikających z powyższych zaniedbań dlatego też coraz częściej zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych o pomoc. Czasem jest jednak za późno i jedynym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny. Niemniej jednak w większości przypadków problem można wyeliminować za pomocą odpowiednich technik terapeutycznych i właściwie skomponowanych ćwiczeń. Niestety wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów biegłych w tematyce fizjoterapii kobiet. Właśnie ta dziedzina stanęła w polu zainteresowania Samanthy Gillard, instruktorki kursu DRA, wykładowcy University of Worcester, doświadczonej fizjoterapeutki z ponad 24 letnią praktyką zawodową, specjalistki leczenia kobiet .
Kurs kierujemy do fizjoterapeutów, rehabilitantów, terapeutów manualnych, osteopatów oraz lekarzy ( studenci ostatnich lat)- wszystkich tych, którzy pragną wzbogacić swój warsztat terapeutyczny o niezwykle przydatne umiejętności leczenia rozejścia mięśni brzucha.
Możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.
Korzyści
Po ukończeniu kursu DRA uczestnik będzie:
– potrafił wyjaśnić kliniczne zależności anatomii brzucha względem kresy białej;
– potrafił wyjaśnić oraz zdiagnozować za pomocą testów specjalnych rozejście kresy białej: dokonać oceny mięśni brzucha, przeprowadzić testowanie napięcia kresy białej;
– znał czynniki i napięcia wpływające na kresę białą;
– w sposób praktyczny potrafił ocenić zewnętrzne mięśnie dna miednicy, ich wpływ i rolę na proces rehabilitacji rozejścia kresy białej;
– potrafił odczytywać i interpretować badania USG w odniesieniu do kresy białej, mięśni brzucha, odległości między mięśniami prostymi brzucha (stopień ich rozejścia);
– umiał w oparciu o wiedzę kliniczną ocenić, w których przypadkach rozejścia kresy białej wskazana jest ingerencja chirurgiczna;
– potrafił ocenić i rozluźnić nadaktywność zewnętrznego i wewnętrznego mięśnia skośnego;
– wiedział jaki rodzaj ćwiczeń zalecić swoim pacjentkom/pacjentom jako prewencja przed pojawieniem się rozejścia kresy białej jak również w momencie pojawienia się jej;
– potrafił przeprowadzać skuteczną i bezpieczną terapię kresy białej.
Ponadto uczestnik otrzymuje certyfikat uczestnictwa oraz dostęp do panelu z nagraniami technik, które prezentowane były podczas kursu.
Prowadzący zajęcia

Samantha Gillard
Instruktor
Posiada ponad 24 letnie doświadczenie w dziedzinie fizjoterapii. Aktualnie jest wykładowcą na University of Worcester oraz członkiem Charterem Society of Physiotherapists w Fellow Higher Education Academy. Pełniła funkcję przewodniczącej National Organising Conference Committee poświęconej fizjoterapii miednicy, położniczej i ginekologicznej (POGB). W swojej praktyce nzawowodwe Samantha szczególnie interesuje się tematyką kobiecą- mianowicie odzyskiwaniu za pomocą metod fizjoterapeutycznych przez nie postawy, siły i sprawności fizycznej po porodzie. Swój przewód doktorski Samantha poświęciła kwestii wpływu postury i napięciu mięśni brzucha na rozejście kresy białej po ciąży. Powyższa tematyka jest również przedmiotem publikacji i konferencji naukowych Samanthy np. podczas rodznej konferencji ACPWH.
Szczegółowy program kursu DRA Rozejście Kresy Białej po kliknięciu poniżej w wybraną edycję kursu
Nadchodzące kursy
Kurs DRA - Rozejście Kresy Białej
TERMIN KURSU: 7-8 Marca 2020
Tematem kursu jest problematyka rozejścia mięśni prostych brzucha, przyczyny, sposoby diagnozowania, oceny oraz techniki terapeutyczne.
Kurs DRA - Rozejście Kresy Białej
TERMIN KURSU: 22-23 Sierpnia 2020
Tematem kursu jest problematyka rozejścia mięśni prostych brzucha, przyczyny, sposoby diagnozowania, oceny oraz techniki terapeutyczne.