Opis zajęć

Fizjoterapia uroginekologiczna jest formą postępowania zachowawczego w przypadkach związanych z dysfunkcją mięśni przepony miednicy.

Nietrzymanie moczu i/ lub kału, problemy z wypróżnianiem, częstomocz, zatrzymanie moczu- to wstydliwe problemy, z którymi boryka się wiele osób. Znaczna część kobiet cierpi również na przepuklinę pochwy oraz wulwodynię.

Wulvwdynia jest nazwą kobiecych dolegliwości, które objawiają się chronicznymi bólami vulvy (sromu) i pochwy. Wulwodynia jest chorobą chroniczną, która zwykle ma ogromny wpływ na jakość życia, funkcjonowanie i seksualność kobiety. Jest przy tym nadal rzadko rozpoznawana; kobiety zazwyczaj cierpią przez wiele lat zanim zostanie im postawiona poprawna diagnoza.

Przepuklina pochwowa to stan, kiedy pęcherz moczowy, naciskając na przednią ścianę pochwy, powoduje jej wypadanie (cystocele). Może temu również towarzyszyć wpuklanie się cewki moczowej (urethrocele)

W Polsce niestety w/w problemy pozostają nadal tematem tabu. Często w wywiadzie medycznym kwestie te są pomijane przez pacjentów. Duża część kobiet borykających się np. z problemem nietrzymania moczu, czy bólu podczas stosunku wychodzi z założenia, że tak musi być. Inna próbuję leczyć się na własną rękę stosując rozwiązania farmakologiczna, oczywiście w większości przypadków bez zadowalających rezultatów. Wciąż nie mamy wystarczającej ilości terapeutów zajmujących się leczeniem tego typu zaburzeń. To z kolei generuje braki na poziomie ogólnodostępnej informacji oraz niewielką świadomość powagi problemu wśród społeczeństwa.

Kurs fizjoterapia uroginekologiczna powstał z myślą o fizjoterapeutach pracujących na co dzień z kobietami.

Istotą kursu jest przedstawienie uczestnikom zasad przeprowadzania badania oraz postępowania w przypadku problemów funkcjonalnych miednicy mniejszej. Omówione zostaną formy postępowania rehabilitacyjnej oraz program treningu mięśniowego dostoswany do rodzaju dysfunkcji.

Kurs fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje zajęcia praktyczne. Po omówieniu konkretnej dysfunkcji następuje demonstracja badania i terapii przez prowadzącą, a później praktyka w parach na współuczestnikach kursu. Podczas kursu fizjoterapia uroginekologiczna zostanie wykorzystane USG.

Możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.

Korzyści

Celem kursu fizjoterapia urogokekologiczna  jest przygotowanie fizjoterapeutów do prowadzenia terapii uroginekologicznej pacjentek z problemami:

 • nietrzymanie moczu, wysiłkowe nietrzymanie moczu
 • zaburzenia oddawania moczu
 • częstomocz
 • moczenie nocne
 • nietrzymanie stolca
 • wulwodynia
 • zaburzenia percepcji układu moczowego, płciowego
 • zaburzenia motoryki jelit
 • bóle okolic miednicy
 • zaburzenia statyki narządów
 • zaburzenia w obrębie krocza po porodzie – wczesna i póżna interwencja

Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje certyfikat oraz dostęp do platformy online, na której dostępne będą materiały ze szkolenia.

Prowadzący zajęcia

kurs fizjoterapia kobieca

Samantha Gillard

Instruktor
Samantha Gillard MSc

Posiada ponad 24 letnie doświadczenie w dziedzinie fizjoterapii. Aktualnie jest wykładowcą na University of Worcester oraz członkiem Charterem Society of Physiotherapists w Fellow Higher Education Academy. Pełniła funkcję przewodniczącej National Organising Conference Committee poświęconej fizjoterapii miednicy, położniczej i ginekologicznej (POGB). W swojej praktyce nzawowodwe Samantha szczególnie interesuje się tematyką kobiecą- mianowicie odzyskiwaniu za pomocą metod fizjoterapeutycznych przez nie postawy, siły i sprawności fizycznej po porodzie. Swój przewód doktorski Samantha poświęciła kwestii wpływu postury i napięciu mięśni brzucha na rozejście kresy białej po ciąży. Powyższa tematyka jest również przedmiotem publikacji i konferencji naukowych Samanthy np. podczas rodznej konferencji ACPWH.

Szczegółowy program kursu Fizjoterapii Uroginekologicznej po kliknięciu poniżej w wybraną edycję kursu

Nadchodzące kursy

25
Sie

Fizjoterapia Uroginekologiczna

09:00 — 17:00
Sala szkoleniowa

TERMIN: 25-26.08.2020
Kurs dla fizjoterapeutów: fizjoterapia uroginekologiczna. Istotą kursu jest przedstawienie uczestnikom zasad przeprowadzania badania oraz postępowania w przypadku problemów m.in. nietrzymanie moczu, stolca, wypadanie pochwy, wulwodynia.

.