Opis kursu

Kurs Fizjoterapia okołoporodowa. Przygotowanie do macierzyństwa poprzez zwiększenie  świadomości ciała.

Trzydniowy kurs podejmuje tematykę kształtowania świadomości kobiety, przyszłej matki na temat jej własnego ciała, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestie związane z obręczą miednicy oraz przeponą moczowo-płciową.

Szkolenie składa się z części teoretycznej i głównej części praktycznej, podczas której uczestnicy poznają między innymi techniki mobilizacji w obrębie miednicy i zasady pozycjonowania płodu/ optymalne ułożenie płodowe. Dodatkowo kurs wzbogacony jest o zagadnienia związane z biomechaniką i bólu w ciąży, włączając w to kwestie posturalne, chodu i biomechanicznych zmian kręgosłupowych,

Prowadząca Christine Van De Putte przeprowadzi uczestników przez problematykę problemów/ dolegliwości poporodowych.

Ważnym elementem kursu będzie nauka przyjmowania postaw i ruchów funkcjonalnych, ćwiczeń, masażu, optymalnego ułożenia płodu, pozycji porodowych zmniejszających ból a także aspekty związane z przygotowaniem psychicznym kobiety do porodu i etapu macierzyństwa. Podczas kursu przewidziana jest także część praktyczna z wykorzystaniem USG.

Kurs tłumaczony jest na język polski. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie na wzorze MEN.

Możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.

Kurs adresowany jest do fizjoterapeutów, rehabilitantów, terapeutów manualnych, osteopatów, położnych oraz lekarzy

Korzyści

Po ukończeniu kursu uczestnik zdobędzie wiedzę w zakresie:

  • Opieki fizjoterapeutycznej  i psychologicznej przyszłej mamy w okresie przedporodowym, okołoporodowym  jak również po porodzie.
  • Poprawy  i normalizowania napięcia w obrębie przepony dna miednicy poprzez  świadomość aktywnego ciała.
  • Rozumienia  podwójnej funkcji dna miednicy i zastosowania tej wiedzy w praktyce
  • Łagodzenia bólu podczas porodu i ułatwiania samego porodu poprzez pracę nad postawą i określone ruchu ciała.
  • Pomocy fizjoterapeutycznej w zakresie odzyskania właściwej funkcji miednicy i dna miednicy po porodzie.
  • Znaczenia fizjoterapii okołoporodowej dla zdrowia kobiety i dziecka.

Instruktor

Christine Van De Putte

Rehabilitacja Okołoporodowa
+48609808407
Christine Van De Putte

Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu fizjoterapii okołoporodowej,  nietrzymania moczu i bólu obręczy miednicznej, a także terapii niemowląt i dzieci dla szkół i oddziałów położniczych.

Przez wiele lat wykłada na studiach podyplomowych na Uniwersytecie w Gandawie w Belgii, prowadziła kursy w Instytucie YVLO w Holandii oraz CPDO w Londynie. Christine szkoliła także w Algarve w Portugalii oraz została zaproszona przez UNICEF do wykładania i prowadzenia warsztatów w Kijowie na Ukrainie.

Od 2007 roku studiowała i praktykuje zastosowanie Ultrasonografii  w fizjoterapii zaburzeń miednicy u kobiet. W 2009 i 2015 r. prowadziła warsztaty na kongresie IOPTWH w Lizbonie, Portugalia. W 2010 r. Christine została poproszona o szkolenie uczestników w ramach kursu międzyuniwersyteckiego, organizanego przez 4 belgijskie uniwersytety (Ghent, Leuven, Antwerpia, Bruksela). W ramach tego kursu studenci otrzymują świadectwo specjalizacji z reedukacji miednicy i fizjoterapii okołoporodowej.

Jest przewodniczącą belgijskiego stowarzyszenia fizjoterapeutów BICAP (Birth Core and Pelvic thérapy) zrzeszonego z National Association AXXON, ABCIG(Axxon Belgian Clinical Interest Group)

Christine jest także członkiem VECK, komitetu ds. uznawania specjalizacji fizjoterapeutów.

Jest współorganizatorem  międzynarodowych kongresów:

  1. „ Perinatal Physiotherapy in the  21 st Century”
  2. „ The Female Pelvic Lifetime”
  3. “Pelvic Health”

Nadchodzące kursy

.