Opis zajęć

Moduł drugi kursu Techniki Powięziowe z wykorzystaniem modelu FDM obejmuje techniki powięziowe przy zgłaszanych problemach odcinka piersiowego, żebra, odcinka lędźwiowego, biodra, kolana oraz stopy.

Podczas trwania kursu będziemy analizować zachowania pacjenta z różnymi problemami i w różnych fazach bólu. Ważnym elementem kursu będzie również reagowanie i komunikowanie się z pacjentem w taki sposób, aby dotrzeć i rozwiązać jego problem w jak najlepszy i najszybszy sposób. Główny cel szkolenia to zastosowanie technik powięziowych w sposób bezpośredni z wykorzystaniem modelu FDM w zależności od potrzeb pacjenta.

Dla tych, którzy nie uczestniczyli w module pierwszym przypominamy pokrótce, że w ciągu ostatnich lat zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania tematyką powięzi. Niegdyś jej rola w ludzkim organizmie była niedoceniana, jednakże pod wpływem licznych badań i analiz odkryto, że spełnia ona bardzo ważne funkcje, bowiem pełni aktywną rolę przy czynnościach ruchowych,metabolicznych, wymiany płynu oraz czuciowych. Ponadto jest ona tensegracyjną siatką napięciową, która odpowiada za przenoszenie sił w obrębie całego systemu. Pojęcie tensegracja pochodzi z połączenia słów tension ( napięcie) oraz integrity (integralność). Układy tensegracyjne wykazują niezwykłe możliwości polegające na przenoszeniu sił, która oddziałowuje na jeden element w pozostały miejsca w obrębie określonego układu napięciowego. Nie należy także zapominać o fakcie, iż powieź jest niezwykle bogatą czuciowo tkanką, która wykazuje największe w całym ciele zagęszczenie receptorów. Cechuje ją także plastyczność czyli zdolność do deformacji i adaptacji względem zmieniających się warunków zewnętrznych. Oczywiście taki stan odpowiada za negatywne wzorce (odkształcenia-a w konsekwencji dysfunkcje) niemniej jednak to właśnie ta cecha powięzi umożliwia terapeutom wpływania na jej stan.

Stosowanie manipulacji powięziowych stwarza możliwości dokonywania trwałych zmian zarówno w ułożeniu ciała, poruszaniu się, zakresu ruchomości, oddychania i wiele innych. Dzięki integracji strukturalnej możemy skutecznie walczyć z wadami postawy jak również rozwiązywać wiele dolegliwości poprzez zmianę ułożenia ciała, co jest bardzo istotne ponieważ istotą terapii jest likwidacja przyczyn a nie jedynie ich objawów.

Korzyści

Po ukończeniu kursu Osteopatyczne Techniki Powięziowe z wykorzystaniem FDM uczestnik będzie:

– potrafił przeprowadzić właściwą diagnostykę zarówno postawy jaki dysfunkcji ruchu;

– znał zasady działania technik powięziowych;

– potrafił zastosować techniki powięziowe z dostosowaniem do różnych przypadków klinicznych;

-potrafił stosować bezpośrednie techniki powięziowe do pracy z pacjentem zgłaszającym problemy: odcinka szyjnego, barku, ramienia, łokcia, przedramienia oraz dłoni;

– potrafił zastosować  techniki w celu leczenia kontuzji i urazów sportowych;

– znał szeroką gamę technik manipulacyjnych jak i bezpośrednich technik powięziowych,

-potrafił wykorzystać bezpośrednie techniki powięziowe z wykorzystaniem FDM przy zgłaszanych dystorsjach:

  • TB (Triggerbandy)
  • HTB (Przepuklina punktów spustowych)
  • CD (Dystorsje kontinuum)
  • FD (Folding)
  • CyD (Dystorsje cylindryczne)
  • TC

Prowadzący zajęcia

kursy dla fizjoterapeutów

Aneta Szczepańska D.O.

INSTRUKTOR TECHNIKI POWIĘZIOWE, OSTEOPATIA W PEDIATRII I NEONATOLOGII
Mgr fizjoterapii, D.O. Aneta Szczepańska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz renomowanej Brytyjskiej Szkoły Osteopatii ESO European School of Osteopathy w Maidstone.

Pełni funkcje asystenta w International Academy of Manual Medicine na kursach FDM wg. S. Typaldosa.

Uczestniczka wielu kursów i szkoleń poświęconych zagadnieniom medycznym m.in. Międzynarodowy Egzamin Terapii FDM ( FDM IC), Osteopatia pediatryczna, kurs rozwijający FDM, Global Fascio-Myo-Neutral Method of Diagnosis and Hooking Treatment Using Diacutaneous Fibrolisis Technique, Functional Intergrated Needling for Pain Management, Techniki energizacji mięśni, terapia punktów spustowych, trzymodułowy kurs terapi manualnej w leczeniu dysfunkcji dolegliwości bólowych narządu ruchu. Bierze czynny udział w konferencji naukowej Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego podczas II Dnia Osteopaty.

Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami prowadzi własny gabinet reh-STILL-med.

Szczegółowy program kursu Techniki powięziowe po kliknięciu poniżej w wybraną edycję kursu: Maj 2017 lub Październik 2017

Nadchodzące kursy

14
Gru

Techniki Powięziowe z wykorzystaniem FDM moduł 2

09:00 — 18:00
Sala szkoleniowa

TERMIN KURSU MODUŁ 2: 14-15 Grudnia 2019

Drugi moduł poświęcony został obszarom odcinka piersiowego, żebra, odcinka lędźwiowego, biodra, kolana oraz stopy. Podczas kursu omówimy dystorsje: TB, HTB, CD, FD, CyD,TC.