Opis zajęć

Kurs ma na celu przedstawienie zintegrowanego podejścia do tematyki stawów skroniowo-żuchwowych i twarzoczaszki. Kurs skierowany jest do  fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, oraz lekarzy zajmujących się leczeniem problemów w obszarze twarzo-czaszki i obszarze czaszkowo-żuchwowym.
Zdobyta podczas kursu wiedza niewątpliwie ułatwi nie tylko  rehabilitację dysfunkcji związanych z zaburzeniami na poziomie twarzoczaszki, ale również ułatwi komunikację ze specjalistami w zakresie stomatologii i ortodoncji.
Staw skroniowo-żuchwowy jest z pewnością jednym z najbardziej złożonych stawów ludzkiego ciała: poza swoją strukturą, związany jest z czaszką oraz kręgosłupem szyjnym poprzez liczne powiązania anatomiczne, funkcjonalne oraz nerwowo-naczyniowe. Znajomość wspomnianych powiązań jest nieodzowną częścią do postawienia właściwej diagnozy oraz zaplanowania odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego.
Podczas kursu kładziemy nacisk na umiejętności praktyczne. Uczestnicy poznają zagadnienia związane z anatomią twarzoczaszki jak równiez będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie palpacji. Wiedza ta niewątpliwie pozwoli na szybsze odnalezienie związku przyczynowo-skutkowego poszczególnych dysfunkcji w ciele człowieka.
Podczas kursu poruszymy tematykę związaną m.in ze wzorcami zaburzeń  w obrębie kości sitowej, nosowych, a także w obrębie
kości jarzmowych i szczękowych.
W kolejnej części omówimy także  wzorce zaburzeń w obrębie zgryzu. Istotnym aspektem będzie również omówienie relacji zgryz-czaszka-ciało wraz z omówieniem postępowania rehabilitacyjnego.
Po ukończeniu kursu uczestnicy będa potrafili dostrzec określone dysfunkcje w obrębie twarzoczaszki, a także zidentyfikować powiązanie patologii z zaburzeniami psychoemocjonalnymi a także ich potencjalny wpływ na posturę pacjenta.
Uczestnicy zdobędą wszystkie teoretyczne i praktyczne narzędzia niezbędne w zintegrowanym postępowaniu rehabilitacyjnym a także współdziałaniu w  wielodyscyplinarnym zespole specjalistów (dentystów, logopedów, neurologów, ortodontów). Aspekt ten jest wysoce istotny biorąc pod uwagę  wieloczynnikową naturę dysfunkcji skroniowo-żuchwowej.
Niewątpliwym atutem kursu jest fakt, że zajęcia odbywają się w małych grupach. Dodatkowo każda technikę nagrywamy dla Was i udostępniamy. na naszej platformie online.  W każdym momencie po ukończeniu kursu możecie wrócić do przerabianego materiału.
Możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.

Korzyści

Korzyści, które Uczestnik wyniesie po ukończeniu kursu twarzoczaszka-stawy skroniowo-żuchwowe

– różnicowanie dysfunkcji twarzoczaszki (które przypadki wymagają konsultacji ortodontycznej)

– praca ze stawem skroniowo-żuchwowym

– wpływ innych obszarów organizmu na dysfunkcje twarzoczaszki

– relacja nerw czaszkowy a dysfunkcja czaszkowa

– nauka lub pogłębienie umiejętności palpacji „rytmu czaszkowego” w obrębie kości twarzoczaszki

– nauka technik wpływających na struktury twarzoczaszki takich jak mięśnie, nerwy, kości, szwy

– integracja dysfunkcji twarzoczaszki i mózgoczaszki

Instruktor

kursy i szkolenia dla fizjoterapeutów centrum wiedzy praktycznej k

D.O. Grzegorz Kowalski

Instruktor
mgr, D.O. Grzegorz Kowalski

Ukończył kierunek medycyna osteopatyczna z tytułem D.O. (dyplomowany osteopata) w  jednej z najbardziej rozpoznawalnych szkół w Europie – ESO European School of Osteopathy (Anglia), oraz fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W swojej praktyce zajmuję się głównie osteopatią i mikrokinezyterapią, jak również ortopedyczną medycyną manualną. Głównym zainteresowaniem zawodowym jest łączenie aspektu emocjonalnego z zaburzeniami somatycznymi, z tego względu zgłębia różne podejścia psychoterapeutyczne jak również inne niż Osteopatia podejścia holistyczne jak Tradycyjna Medycyna Chińska. Kilkanaście lat temu zaczął  praktykować  jogę, która dała mu okazję przekonać się o zmianach na poziomie emocji w wyniku pracy z ciałem i oddechem. Grzegorz jest też dyplomowanym nauczycielem jogi, której uczył się zarówno w Polsce jak i w Indiach. Obecnie jest także wykładowcą na kilku wyższych uczelniach związanych z fizjoterapią i naturoterapią

Szczegółowy program kursu

Nadchodzące kursy

26
Wrz

Twarzoczaszka – Stawy Skroniowo-Żuchwowe

09:00 — 17:30
Sala szkoleniowa

Dwudniowy kurs ma na celu przedstawienie zintegrowanego podejścia do tematyki stawów skroniowo-żuchwowych i twarzoczaszki. Kurs stawy skroniowo żuchowe skierowany jest do fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, oraz lekarzy zajmujących się leczeniem problemów w obszarze twarzo-czaszki i obszarze czaszkowo-żuchwowym.

.