Opis zajęć

Dry Needling (sucha igłoterapia) to metoda terapeutyczna, która polega na oddziaływaniu za pomocą cienkich igieł na wybrana strukturę anatomiczną. Nazwa sucha igłoterapia nie jest tu przypadkowa- terapia odbywa się bez podawania (czyli iniekcji) jakichkolwiek preparatów.

Cel kursu

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznej i skutecznej igłoterapii, nabycia wiedzy teoretycznej z zakresu fizjologii mięśni, punktów spustowych ze zwróceniem uwagi na klasyfikację dysfunkcji, czynniki wywołujące i podtrzymujące aktywność MPPS, zaburzenia trzewne i neurogenne. W tej części szczegółowo zostaną omówione wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu Dry Needling, a także kwestie związane z samą procedura igłowania.

90 % szkolenia to zajęcia praktyczne, które obejmują naukę palpacji, lokalizowania TrP a także  metodykę igłowania.

Podczas szkolenia prowadzący demonstruje krok po kroku zasady stosowania techniki Dry Needling a potem uczestnicy praktykują zdobytą wiedzę na sobie pracując w parach. Wszystkim Uczestnikom zapewniamy niezbędne materiały jednorazowe oraz skrypt.

W trakcie kursu przedstawiona zostanie zarówno igłoterapia powierzchowna jak i głęboka. Uczestnik nauczy się igłowania w obszarze uda, stawu kolanowego, podudzia, stopy, miednicy, obręczy kończyny górnej i ramienia, przedramienia oraz ręki. Ponadto igłowaniu poddany zostanie obszar kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego.

Przykłady dolegliwości, przy których zastsowanie znajduje sucha igłoterapia:

 • nawracające kręcze,
 • dolegliwości bólowe głowy, migreny
 • przeciążeniach i uszkodzeniach stożka rotatorów,
 • przyparcia boczne rzepek,
 • kolano skoczka, kolano biegacza,
 • stany przeciążeniowe gęsiej stopy,
 • zespół mięśnia gruszkowatego,
 • łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
 • zespół górnego/ dolnego skrzyżowania (Upper Cross Syndrome),
 • ostroga piętowa,
 • stany pourazowe mięśni,

Możliwość starania się o dofinansowanie na kurs w ramach środków KFS i BUR.

KORZYŚCI

Podczas kursu zwracamy uwagę na:

 • Mechanizmy bólowe

Zrozumienie mechanizmów biologicznych to klucz skutecznej terapii i trafnej diagnozy.  Podczas kursu Dry Needling poznasz m.in. etiologie i patofizjologie punktów spustowych a także metody diagnozowania TrP.

 • Palpację

Umiejętności palpacyjne odgrywają istotna rolę w procesie leczenia pacjenta. Dlatego też podczas kursu nauczysz się jak dokonywać palpacji opracowywanych mięśni.

 • Kwalifikowanie pacjenta do zabiegu Dry Needling

Podczas kursu omówione zostaną szczegółowo wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu Dry Needling.  Zwrócimy uwagę m.in. na kwestie tj.: przygotowanie miejsca zabiegowego, zgoda pacjenta, ubezpieczenie.

 • Aspekty bezpiecznego igłowania

Przedstawione zostaną zasady wkłucia, penetracji tkanki a także metody manipulacji igłą zarówno w kontekście DDN jak i SDN.

 • Łączenie igłowania z innymi formami terapii manualnej

Podczas szkolenia dowiesz się, w których przypadkach lepsze efekty terapeutyczne osiągniesz stosując terapię manualną, a w których wskazana jest kombinacja z Dry Needling.

 • Wykorzystanie suchego igłowania w celu zmniejszania bólu, stanu zapalnego, oddziaływania na i poprzez więzadła, terapii blizn.
 • Praktykę

Jak już zostało wspomniane 90 % zajęć stanowi praktyka. Podczas szkolenia zdobędziesz gruntowną wiedzę na temat stosowania suchej igłoterapii, co pozwoli Ci zastosować terapię bezpośrednio po ukończeniu szkolenia.

 • Dostęp do platformy online

Każdą technikę demonstrowaną podczas szkolenia nagrywamy i udostępniamy na naszej platformie online.

Kurs kierowany jest do fizjoterapeutów ( studenci z min. tytułem licencjata), osteopatów, chiropraktyków, rehabilitantów, ortopedów oraz lekarzy.

Prowadzący zajęcia

terapia manualna kurs centrum wiedzy praktycznej, kurs badanie osteopatyczne centrum wiedzy praktycznej

D.O. Łukasz Gąsior

Instruktor
mgr, D.O Łukasz Gąsior

mgr fizjoterapii, Dyplomowany Osteopata, Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (II Wydział Lekarski, Oddział Fizjoterapii) oraz European School of Osteopathy w Maidstone Anglia. Wieloletni praktyk, założyciel Centrum Rehabilitacji i Osteopatii OSTEO-MED. Wicedyrektor  w OSD Polska  oraz wykładowca w Wyższej Szkole Medycznej w Podkowie Leśnej na kierunku Osteopatia (do roku 2016).

Uczestnik wielu masterkursów, kursów, szkoleń i kongresów o tematyce medycznej, medycyny osteopatycznej i  manualnej  (m.in.  International Academy of Orthopedic Medicine, PDTR, Neuromobilizacje, McKenzie, Pinoterapia, Diagnostyka USG (Dr M. Serafin-Król) kursy z zakresu Dry Neeling m.in. prowadzone przez Ricardo Ortega, R. Składowskiego. dr Ch. Norrisa. Uczestnik kursów z zakresu akupunktury medycznej m.in. prowadzone przez L. Gelmana, O. Kozińską)

Dodatkowe kwalifikacje: Ukończone studia podyplomowe z dziedziny pedagogiki.

Prowadzący szkolenia dla fizjoterapeutów, lekarzy i położnych.

Nadchodzące kursy

17
Sty

Dry Needling

09:00 — 16:30
Sala szkoleniowa

TERMIN: 17-19.01.2020 Warszawa

03
Kwi

Dry Needling

09:00 — 16:30
Sala szkoleniowa

TERMIN: 3-5 Kwiecień 2020 Warszawa

.