Jak wygląda kurs w prosektorium

Anatomia Terapii Manualnej i Osteopatii

Centrum Wiedzy Praktycznej to nowoczesna firma szkoleniowa, która ukierunkowana jest na podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry medycznej. Naszym celem jest stała edukacja fizjoterapeutów, lekarzy i położnych.

W odpowiedzi na oczekiwania licznej rzeszy odbiorców w roku 2017 wprowadziliśmy do naszej oferty kurs organizowany w prosektorium, pod nazwą Anatomia Terapii Manualnej i Osteopatii.

Skąd się wzięła nazwa Anatomia Terapii Manualnej i Osteopatii?

Doskonale wiemy jak istotną rolę w leczeniu pacjenta odgrywają umiejętności praktyczne. Dlatego też działalność naszej firmy koncentruje się głównie na oferowaniu kursów i szkoleń przekładających się wymiernie na efekty pracy klinicznej. W tym celu powstał kurs ATMiO, podczas którego nasz prosektor Michał Szlęzak przeprowadza Was przez anatomiczne zależności i powiązania wykorzystywane w terapii manualnej oraz osteopatycznej pracy z pacjentem. Przykładem może posłużyć mechaniczne połączenie: otrzewna-przeponą, przepona-opłucna, osklepek opłucnej-mięśnie pochyłymi, mięśnie pochyłe – kręgosłup szyjny. To m.in. dlatego w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego czy barku zaleca się pracę z otrzewną

Kolejną zależnością anatomiczną może posłużyć połączenie krezka jelita cienkiego a prawy staw krzyżowo-biodrowy

Kurs podzielony na 3 moduły

Szkolenie składa się z 3 niezależnych od siebie dwudniowych modułów, podczas których poznasz anatomię topograficzną i czynnościową poszczególnych struktur:

Moduł 1 –  poświęcony tematyce: kończyny górnej oraz klatki piersiowej (m.in. układ sercowo-naczyniowy, naczynia tętnicze, żylne, układ chłonny, jama opłucnej, płuca, śródpiersie).

Część  2 – poruszający tematykę kończyny dolnej i grzbietu (m.in. połączenia miednicy, naturalne otwory miednicy, trójkąt udowy, kręgosłup.

Moduł 3 – o tematyce głowa, trzewia, jama brzuszna, ściana jamy brzusznej (m.in. budowa i rola otrzewnej, czaszka, typy połączeń.

Jak już wspomnieliśmy powyżej moduły są od siebie niezależne. Oznacza to, że możesz wziąć udział tylko w tym module, którego tematyka jest bliska Twoim zainteresowaniom.

 

 

Czy faktycznie się czegoś dowiem z kursu w prosektorium? Miałem już anatomię w szkolę, mam długi staż pracy z pacjentem…”

Najczęstsze pytanie z jakim się spotykamy.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że „prawdziwa” anatomia  człowieka różni się od tej prezentowanej- nawet w najlepszym podręczniku czy podczas zajęć na uczelni.

Kurs w prosektorium daje Ci niepowtarzalna okazję do tego, aby „wejść” w głąb poszczególnych warstw ciała, przejść przez szereg zależności biomechanicznych, neurologicznych oraz mięśniowo-powięziowych, zrozumieć wzajemne zależności poszczególnych struktur. Możesz bowiem dokonywać  samodzielnego preparowania i wchodzenia w głąb struktur jak i palpacji.

Biorąc udział w kursie w prosektorium otrzymujesz szansę, aby zyskać nowe spojrzenie na to jak pracują określone struktury oraz zrewidować swoje metody pracy w oparciu o nową wiedzę i umiejętności.

Jak zapewne wiecie, doskonała znajomość anatomii człowieka- zarówno jako nauki o topografii, budowie oraz współzależności struktur kostnych i miękkich jest czynnikiem determinującym trafną diagnozę i efektowne postępowanie rehabilitacyjne.

Nasi kursanci zwracają uwagę, że kurs w prosektorium pozwolił im spojrzeć na ciało pacjenta w sposób bardziej „rozciągły”. Są w stanie lepiej identyfikować źródło bólu, rozumieć funkcje, przez co efekty ich terapii są wyraźnie lepsze.

 Do kogo kierowany jest kurs Anatomia Terapii Manualnej i Osteopatii  w prosektorium?

Kurs skierowany jest do fizjoterapeutów, lekarzy, terapeutów manualnych oraz studentów min. II roku (znajomość anatomii).

 Jak wygląda organizacja kursu ATMiO w prosektorium?

Podczas każdego modułu do dyspozycji kursantów pozostaje kilka zwłok całościowych oraz kilkanaście preparatów zgodnie z tematyką poszczególnych zajęć. Kursanci często pytają czy będą dostępne zwłoki ze skórą umożliwiające preparowanie „od początku”. Jak najbardziej są dostępne, jednakże uczestnicy najchętniej korzystają ze zwłok uprzednio przygotowanych przez naszych prosektorów ( częściowo rozpreparowanych) z uwagi na czasochłonność pracy ze zwłokami ze skórą.

Zajęcia odbywają się w małych grupach (maks. 18 osób) gdzie dodatkowo jesteście Państwo podzieleni na 2-4 osobowe podgrupy. Kurs prowadzony jest przez prosektora, neuroanatoma dr A. Kaśkosza oraz prosektora, PT, MTI M. Szlęzaka. Pod ich okiem docieracie Państwo samodzielnie na materiale prosektoryjnym do poszczególnych struktur, wraz ze szczegółowym omówieniem połączeń, powiązań strukturalno- funkcjonalnych. POnadto zwracamy uwagę na  złożone zależności biomechaniczne, mięśniowo-powięziowe i neurologiczne.

Sprzęt do preparowania, materiały jednorazowe (czepki, rękawice, fartuchy) zapewnia organizator.

Wiele osób zainteresowanych obawia się jak zniesie obecność w prosektorium. Pytają np. czy zdarzają się przypadku mdlenia podczas kursu.

Pragniemy Państwa uspokoić i zapewnić, że żadne tego typu incydenty nigdy nie miały miejsca. Na miejscu nie ma żadnych śladów krwi, czy specyficznego, przykrego zapachu. Zwłoki są zawsze uprzednio przygotowane przed kursem i utrwalone w specjalnych preparatach. Jest to jedyny zapach, na który jesteście Państwo „narażeni” podczas kursu.

Niektórzy mogą czuć opór przed samodzielnym preparowaniem zwłok. W takich sytuacjach warto uświadomić sobie, że zwłoki, na których pracujemy zostały ofiarowane nam przed te osoby. Ich intencją było umożliwienie innym aby mogli się na nich uczyć i tym samym skutecznie pomagać innym. Nie każdy fizjoterapeuta czy lekarz stoi przed szansą pogłębiania swojej wiedzy anatomicznej w tak praktyczny sposób. Warto więc skorzystać z tej możliwości.

Mamy nadzieję, że poprzez ten wpis przybliżyliśmy Państwu specyfikę kursu ATMiO w prosektorium. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem 609808407.