Kurs technik wisceralnych

Kurs manipulacji trzewnych

Wykorzystanie technik trzewnych w codziennej pracy z pacjentem

Czy wiesz, jakie korelację występują pomiędzy schorzeniami układu trzewnego z dolegliwościami związanymi z układem ruchu, w tym z kręgosłupem?

Jak mają się bóle odcinka piersiowego do zaburzeń na poziomie jelit?

Jak technika trzewna polegająca na „rozciąganiu” wpustu żołądka może być wykorzystania w terapii pacjenta skarżącego się na bóle głowy?

Która technika wisceralna znajduje (przykładowe) zastosowanie w terapii pacjenta borykającego się z bólem okolicy 10 i 11 żebra?

Zapraszamy do lektury poniższego krótkiego tekstu, który mamy nadzieję, przybliży Wam specyfikę pracy z pacjentem w wykorzystaniem technik wisceralnych.

Manipulacje trzewne

Manipulacje wisceralne to model pracy z pacjentem wywodzący się z medycyny osteopatycznej. Jest terapią manualną stosowaną w celu przywrócenia właściwego napięcia i ruchu nie tylko samych organów, ale również pomiędzy nimi oraz sąsiadującymi strukturami w ciele.

Terapia trzewna oddziałuje także na napięcia powięzi, nerwy, stawy oraz naczynia krwionośne.

U podstaw wielu chorób, z którymi człowiek boryka się z ciągu życia, występują zastoje w naczyniach żylnych i limfatycznych narządów wewnętrznych i w przestrzeni około narządowej, a także zmiany położenia narządów, mogące powstać w wyniku wysiłku fizycznego, intoksykacji,  urazu

W przypadku stanów zastoinowych bardzo często powodują one spastyczne napięcia narządów, a to bardzo często generuje zaburzenia procesów metabolicznych oraz wzajemnych powiązań narządów między sobą

J.P. Barral

Warto w tym miejscu powołać się na twierdzenia J.P. Barrala, który mówi, że wszelkiego rodzaju zablokowania w obrębie układu powięziowego, który podtrzymuje narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej (poprzez krezki, więzadła, czy otrzewną) mogą powodować ograniczenia ruchomości oraz inne zaburzenia/ nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu.

Jako przykład może posłużyć następująca korelacja: niejednokrotnie może zdarzyć się, że za wywołaniem spastyczności okrężnicy, zaburzeń perystaltyki jelit, czy dolegliwości dwunastnicy mogą odpowiadać dysfunkcje odcinka piersiowego i przejścia piersiowo-lędźwiowego. Ta sama dysfunkcja może być związana również np. z wrzodziejącym jelitem grubym czy też chorobą wrzodową żołądka.

Kolejnym przykładem może posłużyć „case” pacjenta ze skoliozą idiopatyczną, borykającego się z dolegliwościami bólowymi w okolicy 10 i 11 żebra. W takim przypadku skuteczna może okazać się odpowiednia kombinacja manipulacji wisceralnych zastosowana na płucach.

Z kolei u pacjenta skarżącego się na bóle w górnej części żołądka, które mogą być połączone z dolegliwościami bólowymi głowy kluczowym rozwiązaniem może być wykorzystanie techniki trzewnej polegającej na „rozciągnięciu” wpustu żołądka.

kurs wisceralny
Terapia wisceralne w rekach fizjoterapeuty

Niestety bezpośrednie nerwowo-mięśniowo-powięziowe połączenia między tymi układami nierzadko są pomijane w codziennej pracy fizjoterapeutów z pacjentami.

Niejednokrotnie fizjoterapeuci w procesie diagnozowania i terapii pacjenta zapominają o w/w korelacjach. Wielu z Was obawia się rozpocząć terapię z wykorzystaniem osteopatycznych technik wisceralnych.

W odpowiedzi na te i inne wątpliwości powstał kurs manipulacje wisceralne w zaburzeniach funkcji układu ruchu

Intensywne trzydniowy, praktyczny kurs dedykowany jest do fizjoterapeutów, osteopatów (studentów). Dotyczy zaburzeń wisceralnych oraz metod ich terapii przy wykorzystaniu technik trzewnych wywodzących się z medycyny osteopatycznej.

Kurs technik wisceralnych

Kurs z zakresu technik trzewnych ma na celu przybliżenie uczestnikom koncepcji udziału zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych w dysfunkcjach i dolegliwościach układu mięśniowo – powięziowego oraz rozszerzenie umiejętności diagnostycznych i terapeutycznych w obrębie pracy z układem trzewnym.

Głównym celem kursu jest przekazanie fizjoterapeutom praktycznej  wiedzy dotyczącej zastosowania technik manipulacji trzewnych w typowych zespołach klinicznych takich jak np.

  • zespoły zaburzeń funkcji barku,
  • zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo – krzyżowego
  • dolegliwościach stawu biodrowego i stawu kolanowego.

Przekazana na kursie wiedza z zakresu anatomii i topografii narządów, ich fizjologii i patofizjologii a także umiejętności manualne związane z pracą przez powłoki brzuszne znacząco rozwijają praktykę terapeutyczną i dają wyjątkowo skuteczne narzędzie w terapii zaburzeń funkcji układu trzewnego takich jak dysfunkcje przewodu pokarmowego – zgaga, refluks, wzdęcia, zaparcia i biegunki, zespół jelita drażliwego, nawracające infekcje dróg oddechowych, zaburzenia funkcji pęcherza i inne.

Inne przykłady schorzeń, które możemy leczyć za pomocą technik trzewnych

  • przewlekłe i ostre bóle głowy i kręgosłupa
  • bóle odcinka szyjnego i głowy
  • specyficzne problemy przewodu pokarmowego np. zespół jelita drażliwego, nerwice żołądka itp.
  • zespoły bólu rzutowanego
  • zespoły pseudokorzeniowe np. „nietypowe rwy kulszowe”
  • trudne i niespecyficzne bóle kręgosłupa
  • niektóre bóle stawów obwodowych np. bioder i kolan
  • zespoły cieśni i urazy kompresyjne nerwów
  • stany po urazach komunikacyjnych
  • nietrzymanie moczu i stolca
  • zaparcia
  • problemy obrzękowe i wysiękowe
  • wspomaganie leczenia chorób układu oddechowego

Zapraszamy na kurs: Manipulacje wiscerlane w zaburzeniach funkcji układu ruchu. Aktualne terminy szkoleń dostępne są na naszej stronie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Telefon: 609-808-407

.,