Rozejście kresy białej u kobiet po porodzie
Problematyka rozstępu mięśni prostych brzucha to schorzenie, z którym boryka się wiele kobiet, niezależnie od masy ciała. Najczęściej borykają się z nią kobiety w ciąży, bowiem w okresie tym w organizmie przyszłej mamy zachodzi szereg zmian hormonalnych, biomechanicznych i psychicznych. Rozrastająca się macica oraz hormony wpływające zwiotczająco na więzadła, mięśnie, ścięgna, stawy (relaksyna, elastyna) prowadzą do rozciągnięcia mięśni brzucha oraz łącznotkankowego (powięziowego) szkieletu którego są integralną częścią. To naturalny etap, który zwiększa ruchomość kości miednicy, niezbędny aby dziecko mogło sprawnie opuścić kanał rodny matki. Jednakże po porodzie, kiedy to macica zaczyna się obkurczać, mięśnie powinny powrócić na swoje dotychczasowe miejsce. Niestety nie zawsze do tego dochodzi i w konsekwencji pomiędzy mięśniami może dojść do pojawienia się przestrzeni, zlokalizowanej wzdłuż brzucha. Wówczas mięśnie te nie tworzą już solidnej przedniej ściany brzucha, osłabiają jego boczne ściany oraz zmieniają w konsekwencji równowagę sił w obrębie tułowia co doprowadza do wielu problemów.
Problematyka kresy białej
Rozejście kresy białej polega na ścieńczeniu struktury na jej przebiegu i charakteryzuje się zmianą kształtu z często wyczuwalnym uwypukleniem przedniej ściany jamy brzusznej w linii pośrodkowej. Prawidłowo kresa biała jest bardzo wąska w okolicy pępka (najszersze miejsce) ma średnio około 2-2.5 cm, jednakże w następstwie ciąży staje się ona szeroka co sprawia, że mięśnie rozsuwają się na boki. Zwiększenie w trakcie ciąży poziomu melanotropiny odpowiada ze zwiększoną produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację włosów i skóry. Dlatego też u kobiet w ciąży kresa biała zaczyna zmieniać kolor stając się ciemnym pasmem przedzielającym brzuch na prawa i lewą połowę.
Kresa biała u mężczyzn
Należy pamiętać że u mężczyzn również może dojść do rozejścia mięśni prostych brzucha. Za stan ten odpowiadają różne czynniki, które powodując wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest otyłość, w szczególności typu androidalnego, kiedy to cały tłuszcz gromadzi się przeważnie w brzuchu. Dodatkowo do czynników wpływających na podnoszenie ciśnienia w jamie brzusznej jest kaszel np. palacza. W wyniku permanentnego kaszlu pojawiają się pęknięcia obszaru kresy lub też jej rozciągnięcia. Oczywiście nie należy zapominać, że rozejściu mięśni brzucha sprzyjają także m.in. predyspozycje genetyczne, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia (w tym podnoszenie ciężarów) oraz niewłaściwe gojenie się ran pooperacyjnych.
Kilka słów na temat budowy przedniej ściany brzucha
Znajomość podstawowych zagadnień anatomicznych jest wskazana w celu zrozumienia samej istoty oraz mechanizmu powstawania rozejścia kresy białej.
Anatomicznie mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części, które położone są symetrycznie po obu stronach linii pośrodkowej ciała. Złączone są silnym pasmem łącznotkankowym (powięziowym), które nazywamy kresą białą (linea alba). Przebiega ona w linii pośrodkowej od wyrostka mieczykowatego do spojenia łonowego i powstaje z krzyżujących się elastycznych pasm powięziowych mięśni skośnych oraz poprzecznego brzucha.
Włókna
Włókna ścięgniste blaszki przedniej pochewki mięśnia prostego częściowo przechodzą w blaszkę tylną przeciwległej strony i odwrotnie. Wspomniane włókna w zależności od budowy mogą krzyżować się wiele razy. Wówczas taka ściana brzucha wykazuje większą odporność na siły rozciągające. W miejscach skrzyżowania mięśni skośnych zewnętrznych i wewnętrznych powstają niewielkie, równoległoboczne otwory, przez które przebiegają gałązki naczyniowe i nerwowe. To właśnie miejsce jest wyjątkowo narażone na rozejścia włókien i powstawania przepukliny kresy białej. W rezultacie dostrzegalne jest uwypuklenie najczęściej sieci większej (warstwa powięzi otrzewnowej) która może tworzyć worek przepuklinowy (z zawartości lub bez). Kiedy dojdzie do sytuacji, w której zwiększone ciśnienie jamy brzusznej doprowadza do powiększania się tych szczelin, wówczas może pojawić się schorzenie, które określamy mianem przepukliny kresy białej.
Problematyka kresy białej
Najczęściej rozejście mięśni brzucha nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia pacjentki, niemniej jednak absolutnie problemu nie należy bagatelizować i rozpatrywać wyłącznie w kategoriach ubytków estetycznych. Mięśnie brzucha odgrywają bardzo istotną rolę w utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia w jamie brzusznej, stabilizacji tułowia i miednicy przez co sił tranzytowanych przez całe ciała. Ponadto wpływają na aktywność mięśni przykręgosłupowych, napięcie powięzi piersiowo-grzbietowej i piersiowo-lędźwiowej. Każdy fizjoterapeuta powinien zwracać na to uwagę swoim pacjentkom i pacjentom, bowiem zaniedbania mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w funkcjonowaniu całego ciała i być źródłem wielu dysfunkcji i dolegliwości bólowych. Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa związane z wzmożonym napięciem powięzi piersiowo-lędźwiowej, często wiąże się z bólem ze stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego jest jedną z często obserwowanych przyczyn.
Ocena stopnia rozejścia
Pierwsze co należy zrobić to dokonać oceny stopnia rozejścia kresy oraz czy towarzyszy temu przepuklina/przepukliny. Niestety niejednokrotnie następstwem rozejścia kresy białej jest powstanie przepukliny pępkowej, która stanowi bardzo poważny problem. Jest to otwór przez który zawartość jamy brzusznej może przedostawać się z wnętrza do worka przepuklinowego zlokalizowanego pod skórą. Problem pojawia się w sytuacji kiedy to dochodzi do uwięzienia owej zawartości w worku przepuklinowym. Przyczyn takiej patologii doszukiwać się można m.in. w sytuacji zaciśnięcia ( np. jelit) pierścieniem przepuklinowym czy pojawienia się zrostu pomiędzy zawartością a ścianą worka przepuklinowego.
Diagnoza
Biorąc powyższe pod uwagę doświadczony fizjoterapeuta powinien dokonać precyzyjnej diagnozy pacjentki, tak aby w porę wychwycić niepokojące symptomy i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Jeśli jest to możliwe zastosować celowaną terapie z wykorzystaniem różnego rodzaju zabiegów manualnych takich jak terapia manualna tkanek miękkich, techniki powięziowe czy wisceralne, kinesiologytaping, mających na celu jak najszybszego wyeliminowanie problemu. Jeśli Twoja pacjentka, u której zdiagnozowałeś rozejście kresy białej skarży się na dolegliwości bólowe, doświadcza nudności, wymiotów, cierpi na wzdęcia czy doszło do zatrzymania pracy jelit to sygnał, że prawidłowe funkcjonowanie jelit zostało zaburzone w wyniku niedrożności. Fizjoterapeuta pracujący z kobietami bezwzględnie musi również wiedzieć, które objawy przemawiają za koniecznością przeprowadzenia u pacjentki pilnej operacji. Jedną z takich sytuacji jest zadzierzgnięcie, sytuacja, w której zawartość worka przepuklinowego została pozbawiona właściwego ukrwienia. Wówczas we wrotach przepuklinowych może dojść do utrudnienia odpływu krwi żylnej lub też brak napływu krwi tętniczej.
Chcesz poznać sposoby diagnozowania rozejścia kresy białej? Nauczyć się jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzać terapię? Zapraszamy na nasz kurs DRA, który odbędzie się w czerwcu
Przyczyny występowania rozejścia i przepuklin kresy białej.
Do najczęstszych przyczyn powstawania powyższych problemów u mężczyzn zaliczamy: otyłość brzuszną, choroby które prowadzą do wyniszczenia i zwiększonego gromadzenia płynu w jamie brzusznej , predyspozycje genetyczne, praca zawodowa, nieprawidłowo prowadzone ćwiczenia fizyczne jak również w następstwie zabiegów operacyjnych, „zaniedbanych” blizn po operacjach śród brzusznych czy źle gojących się ranach.
U kobiet należy zwrócić uwagę na wszystkie powyższe oraz jeden szczególny czyli ciąża. Poporodowe rozejście kresy białej należy do najczęstszych przyczyn rozejścia kresy u kobiet. W grupie kobiet bardziej narażonych na wystąpienie tego problemu jest ciąża mnoga, wiek przyszłej mamy powyżej 35 roku życia, cukrzyca ciążowa lub wysoka masa urodzeniowa dziecka, ułożenie dziecka w macicy, wielorództwo (liczne ciąże). Do obserwacji klinicznych należy dodać budowę anatomiczną, zwiększony kąt lędźwiowo-krzyżowy za czym często idzie znaczne przodopochylenie miednicy w zaawansowanej ciąży przyczyniać się do zwiększonego rozciągnięcia powłok brzusznych. Ponadto częściej problem dotyczy drobnych kobiet z dobrze wytrenowanymi mięśniami brzucha jak również wykonywanie ćwiczeń tych partii w pierwszym trymestrze ciąży może przyczyniać się do poporodowego rozejścia kresy. Należy również pamiętać że podczas porodu z wykonaniem cesarskiego cięcia, dolna część kresy zostaje uszkodzona.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: tel. 609808407 lub kontakt@kursydlafizjoterapeutow.pl
._