Problemy biegaczy
Coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na terapią sportowców. Nic dziwnego- grupa ta jest niezwykle narażona na liczne kontuzje i urazy. Zapotrzebowanie na fachową pomoc fizjoterapeutyczną stale rośnie i nie ma tu specjalnie znaczenia czy pacjent uprawia sport zawodowo czy też hobbystycznie.
W poprzednim wpisie skupiliśmy się na popularnej wśród biegaczy kontuzji dotyczącej rozcięgna podeszwowego.
Dzisiejszy zaś poświęcony został terapii MTSS- Zespół przeciążenia piszczeli ( Medial Tibial Stress Syndrome), który stanowi kolejną, często występującą wśród biegaczy kontuzję. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, które biegają amatorsko, piłkarze, koszykarze, tenisiści, tancerze jak również osoby, które dużo chodzą po twardym podłożu.
Przed rozpoczęciem terapii należy bardzo dokładnie zbadać pacjenta. Badanie powinno obejmować zarówno aspekty statyczne, w którym analizujemy zaburzenia ustawienia kończyn i tułowia, jak również dynamiczne, w których zwracamy uwagę na siłę i zakres ruchu w poszczególnych stawach łańcuchowych kończyny dolnej i miednicy. Istotna jest także analiza wzorców ruchowych z naciskiem na te, które związane są bezpośrednio z aktywnością sportową. Warto zwrócić także uwagę na funkcje mięśni posturalnych i stabilizacyjnych, które stanowią ważny element w kontekście leczenia przyczynowego.
Na początku warto zwrócić uwagę czy występują asymetrie kończyn dolnych oraz jaki jest kształt nóg (zwłaszcza stóp). U pacjentów z zespołem przeciążenia piszczeli bardzo często możemy obserwować pronację stopy w nodze objawowej. W celu oceny ruchomości stawu i długości mięśnia brzuchatego łydki i płaszczkowatego należy zbadać zakres wyprostu grzbietowego stopy w staniu z obciążeniem przy prostym i zgiętym kolanie. Oczywiście obserwację należy porównać z drugą kończyną dolną. Ponadto zaleca się sprawdzenie zakresu zgięcia podeszwowego stopy w siadzie prostym lub leżeniu tyłem na stole. W badaniu pacjenta z MTSS zwracamy uwagę także na równowagę napięciową pomiędzy grupami mięśniowymi w obrębie podudzia (tylnej i przedniej i bocznej). Nie bez znaczenia jest również fakt, iż zaburzenia ruchomości ścięgna Achillesa lub też napięty mięsień brzuchaty łydki może sprzyjać przeciążaniu mięśni piszczelowych. Należy zwrócić uwagę na te zaburzenia, gdyż to one uznawane są za jedną z przyczyn powstawania MTSS. Warto przyjrzeć się także stopom naszych pacjentów, bowiem biegacze, u których występuje duże wysklepienie łuku stopy mogą gorzej wyhamowywać obciążenia i przeciążać mięśnie piszczelowe.
W przypadku zespołów przeciążenia łydki najczęściej mamy do czynienia z przeciążeniem mięśnia piszczelowego przedniego (jeśli objawy są po stronie przednio-bocznej) lub też mięśnia piszczelowego tylnego (gdy objawy występują po stronie tylno- przyśrodkowej)
Po przeprowadzeniu badania należy odpowiednio dobrać program leczenia, który powinien być uzależniony od dolegliwości i fazy, w której się znajduje pacjent. W postępowania fizjoterapeutycznym możemy zastosować szeroką gamę technik tkanek miękkich tj. bezpośrednie techniki mięśniowo-powięziowe, rozluźnianie pozycyjne, MET, masaż głęboki oraz masaż funkcyjny. Stosowanie technik tkanek miękkich odgrywa istotną rolę w procesie przyspieszenia procesu leczenia oraz niwelacji bólu. Ponadto możemy również zastosować metodę Dry Needling, która także wpływa na likwidację punktów spustowych. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie terapii manualnej, której głównym zadaniem jest poprawa lokalnej ruchomości stawu oraz zmniejszenie napięcia okolicznych tkanek miękkich. Dodatkowo możemy zastosować elementy tapingu.
Jeśli pracujesz lub chcesz zacząć pracować ze sportowcami zapraszamy na praktyczny kurs Osteopatia w sporcie- urazy i kontuzje biegaczy, który poprowadzi specjalista medycyny sportowej D.O. Peter Horobin.
Kurs rehabilitacja w sporcie ->
Więcej informacji na zakładce kursy i szkolenia oraz pod numerem telefonu 609808407